בניית תוכנית עסקית

רגע לפני פתיחת עסק או ההחלטה על הצעד הבא בעסק קיים, יש דבר חשוב שעליכם לעשות בכדי להיות בטוחים בעתיד העסק והוא – בניית תוכנית עסקית מקצועית. כל בעל עסק רוצה להיות מוביל בתחומו וכמה צעדים אחרי כל המתחרים, אבל איך תצליחו לעשות זאת הכי נכון? ומה היא השיטה היעילה והאפקטיבית ביותר עבור העסק שלכם? תוכנית עסקית ממוקדת ומקצועית בונים רק עם יועץ פיננסי של “אקו סולושיין”, עם ניסיון של שנים בתחום העסקי.

תוכן עניינים

מהי תוכנית עסקית ?

פתיחת עסק זהו צעד לא פשוט בימינו וצורך מאיתנו המון זמן וכסף. בשביל להיות בטוחים ב100% כי העסק שלכם אכן יצליח, יש לוודא כי ברשותכם המתכון הטוב ביותר (תוכנית עסקית) ושהשף (יועץ עסקי) הוא אכן מקצועי עם ניסיון ויעניק לכם את התוצאה המשביעה והנכונה עבורכם. 

תוכנית עסקית היא בעצם הפירוט המלא והמורחב, לכל צעד שעשיתם או שעליכם לעשות בדרך לניהול יעיל, רווחי ושוטף של העסק שלכם. יש שיגידו שעסק בלי תוכנית אסטרטגית ומטרות ברורת הוא עסק ששואף לכישלון כבר משלב ההתחלה – ואף אחד הרי לא רוצה להיות שם.

התוכנית משקפת לכם את סיכויי ההצלחה אל מול הבעיות והכשלים האפשריים בדרך, שעליהם הכי חשוב לשים דגש. ניתוח יסודי ומקצועי יביא אתכם יחד עם היועץ הפיננסי לגיבוש התוכנית האפקטיבית ביותר.

4 היבטים חשובים בכל תוכנית עסקית:

 1. אסטרטגיה – ניהול נכון של עסק מתחיל בהצבת יעדים אסטרטגיים, כאשר בעל העסק יודע מהם ציפיותיו והמטרות לקידום העסק. 
 2. ניהול כלכלי – כל בעל עסק חייב לדעת מהן ההכנסות וההוצאות המדויקות של העסק, על כל הלוואה או השקעה שצפויה לקרות בדרך. להיות במעקב רציף אחר התשלומים לעובדים, ספקים וכדומה. 
 3. שיווק – על מנת להצליח לתכנן נכון, לפרסם את העסק ולהגיע לקהל הרלוונטי, יש צורך בסקירת השוק בתחום והמתחרים. 
 4. טכנולוגיה מתקדמת – כחלק מניתוח השוק והמתחרים, חשוב לשים לב במה המוצר שלכם שונה מהמוצר של המתחרים, איך אתם יכולים לייעל את המוצר עבור קהל הלקוחות ולהיות כמה צעדים קדימה. 

איך בונים תוכנית עסקית מוצלחת ?

תוכנית של עסק אחד כמעט בוודאות שלא תתאים לעסק אחר, לכל עסק המאפיינים שלו, רוב הדברים יהיו מאוד שונים אם זה בשיטת המכירות, כלכליות, מוצרים, מטרות ועוד. יש גם הבדל משמעותי בין עסק שנמצא בשלבי הקמה, לעסק אשר פעיל כבר תקופה ארוכה.

כן, לא רק לעסקים חדשים או בתחילת דרכם. גם עסקים גדולים בעלי ותק רב יגיעו לשלב בו יצטרכו תוכנית עסקית, על מנת למנף את העסק לרמות יותר גבוהות או בהתאם לצרכים הנדרשים באותה תקופת זמן.

התוכנית העסקית תשמש אתכם כחוברת תפעול לכל דבר, על מנת להגיע ליעדים הרצויים ולהתחיל לראות תוצאות, תצטרכו להקפיד על התנהלות שוטפת על פי התוכנית. רק כך, תוכלו לנהל את העסק שלכם בראש שקט ובביטחון מלא להצלחה.

כמו בכל דבר, גם בתוכנית עסקית יש חוקים ומבנה מומלץ על פיו רצוי לכתוב אותה. בכדי שתוכלו להתעסק בדברים החשובים באמת ובשביל להקל עליכם משמעותית, כבר מהצעד הראשון בעולם העסקים, חשוב לפנות ליועץ פיננסי מקצועי עם ניסיון בתחום העסקי אשר מכיר טוב את הזירה ויוכל לכתוב לכם תוכנית בהתאמה אישית עם הגעה לאחוזי הצלחה גבוהים. 

תוכנית עסקית – כל הסעיפים הנדרשים:

 • סיכום מנהליםחלק זה הוא החשוב ביותר ולמרות שהוא חייב להיות הראשון, הוא דווקא נכתב רק לבסוף. כאן צריך לציין את הנקודות הרלוונטיות מהסעיפים השונים, לספר על העסק שלכם והשאיפות לעתיד, לשים דגש על התוכנית הכלכלית, המוצרים או השירותים השונים ולספק מידע אודות הצוות הניהולי. חלק זה צריך להיות כמה שיותר תמציתי וממוקד על מנת לספק את כל המידע המכוון לקורא של התוכנית.
 • אודות החברה והחזוןכאן תצטרכו לספר על העסק שלכם בהרחבה – מבנה העסק, רק כללי, הצוות כולל שותפים, מה העסק מציע, ייחודיות ועוד. מהן המטרות של העסק שלכם והחזון? לפרט ולכלול את היעדים לשנים הקרובות. במידה ותרצו בהמשך לפנות למשקיעים/שותפים, כאן זה החלק להציג את הרעיון והחזון העסקי שלכם ואת הערכים שעל פיהם העסק מונע.
 • המוצר או השירותמה שהעסק שלכם מציע אם זה מוצרים או שירותים שונים, הוא הפתרון לבעיה של הלקוח שלכם ולכן הוא רוכש את מה שלכם יש להציע. חלק זה מהווה עבורכם את את הפירוט המלא של כלל השירותים או המוצרים, אם בעלויות הפיתוח, המחירים, הערך, השיווק עוד כמה היבטים חשובים. כאן מומלץ לפרט גם על הייחודיות שלכם לעומת המתחרים והתועלת שאתם מעניקים ללקוחות.
 • חקר וניתוח השוקתוכנית עסקית מוצלחת, חייבת לכלול ניתוח מעמיק של השוק בתחום שלכם והמתחרים.  בחלק זה רצוי לפרט גם על הפוטנציאל הכספי של המוצרים שאתם מציעים כיום בשוק, פירוט מלא על נתוני השוק – להגיע להסקת מסקנות רלוונטיות על מנת לייעל את הנתונים לטובתכם בשיפור המוצר או השירות. דרך המתחרים שלכם תוכלו ללמוד הכי טוב, איפה מומלץ להשתפר. איך לייחד את העסק שלכם בשוק, מהן ההזדמנויות והסיכונים, החוזקות והחולשות ולהבין מה היא האסטרטגיה הטובה ביותר עבור העסק שלכם. תזכרו, התחרות תמיד קיימת, עם חקר יסודי וניתוח SWOT, תוכלו תמיד להיות צעד אחד לפני כולם.
 • שיווק ומכירות – בשלב זה אתם כבר מתחילים להגדיר את היעדים ודרך ההגעה לקהל הלקוחות הרלוונטי לעסק שלכם ולמכירות, על מנת להגיע לרווחיות של העסק. מה הקהל הפוטנציאלי מחפש? מהי שיטת המכירה הטובה ביותר בתחום שלנו? נכלול כאן את יעדי המכירות, הצפי וההיקף. זה השלב לתכנן את המיתוג או שיפור המיתוג על מנת להיתפס בשוק ולהחליט על הפלטפורמות דרכן תרצו לפרסם את העסק – הקמת אתר, קידום בגוגל, פייסבוק, אינסטגרם, פרסום במגזינים ועוד. 
 • תוכנית פיננסיתבזכות החלק האחרון נוכל למדוד את הכדאיות של העסק, ולבדוק האם אכן קיימים אחוזי הצלחה גבוהים מבחינה כלכלית על פי יתר הסעיפים.  במידה ותרצו למצוא משקיע או שותף לעסק, הנתונים הללו יהיו קריטיים ביותר על מנת לשכנע את הקוראים שאכן העסק שלכם יכול ליצור רווחים בעתיד ולהגיע לנקודת איזון. כל הנתונים כאן חייבים להיות מפורטים, מדוייקים וברורים.

ניהול אסטרטגי באמצעות ניתוח SWOT 

ניתוח SWOT הוא בעצם שיטת מיפוי חיצונית ופנימית של העסק, הוא אחד הכלים המוכרים ביותר בקרב בעלי העסקים לניהול שיטת אסטרטגיה ובניית תוכנית שיווקית. הוא אפקטיבי לכל עסק באשר הוא, אם קטן או גדול. פירושם של ראשי התיבות של S.W.O.T הם – עוצמות, חולשות, הזדמנויות ואיומים.

על ידי ניתוח זה אתם משקפים את כל הדברים החיוביים והשליליים נכון לאותה תקופה בעסק, מי הם המתחרים הישירים שלכם? במה אתם יותר טובים ובמה פחות? מה מאיים על ההתפתחות של העסק? ועוד המון שאלות שהתשובה אליהן היא קריטית והפתרון הוא חשוב ביותר.

איך השיטה עובדת?

 • ניתוח פנימי (עוצמות וחולשות) – כאן אתם צריכים לבדוק מהם הגורמים המשפיעים לטובה על התפתחות העסק, מה הם היתרונות לעומת המתחרים. באותה מידה, יש את הצורך בבדיקת הגורמים המשפיעים לרעה ומורידים מערכו של העסק. לדוגמא, יכול להיות שיש לכם בעסק עובדים בעלי מוטיבציה רבה, ידע וניסיון רחב. אך עם זאת, גם עובדים ללא ניסיון ולא מקצועיים עלולים להוות נקודת חולשה לעסק.
 • ניתוח חיצוני (הזדמנויות ואיומים) – העולם הטכנולוגי מפתח מאוד מהר והשוק העסקי משתנה בכל יום. עליכם להדביק את הקצב על מנת להתעלות על מתחרים, ולמשוך את הקהל הנכון. הניתוח החיצוני נעשה על מנת למצוא הזדמנות בכל טרנד חדש או בקשות של קהל הלקוחות, מה שיכול להועיל לעסק שלנו ולהוות עבורנו יתרון משמעותי בהמשך. בנוסף, חשוב שנהיה במעקב אחר מצבים בסביבה החיצונית שיכולים להזיק לקידום העסק ולהביא אותכם למגמה שלילית. 

התוצאה – ניהול שוטף ויעיל של העסק

לאחר בניית תוכנית עסקית על ידי יועץ פיננסי מקצועי עם תמחור מדויק, מטרות ריאליות, קהל יעד רלוונטי וסקירה נכונה להשגת מטרות העסק – הגיע הזמן שלכם לפעול על פיה בצורה הטובה והאפקטיבית ביותר. כל הפירוט והסעיפים אשר נכתבו בהתאמה אישית לצרכי העסק שלכם, יובילו אותכם לאורך כל הדרך כתוכנית להשגת המטרות והצלחה מרבית. 

המעקב אחר כל סעיף הוא חשוב ביותר, אין לכם לאן למהר, אפילו רצוי לבצע הכל לאט ובלי לחץ, העיקר שהתוצאה תהיה כמה שיותר טובה ואיכותית. בכל פרק זמן, אתם יחד עם היועץ הפיננסי האישי שלכם, עובדים יחד על השלבים על מנת לוודא שאתם בדרך הנכונה והכל פועל כמתוכנן ללא אף טעות בדרך.

אם תקפידו על התנהלות על פי התוכנית, תוכלו להיות בשליטה מלאה על כל פעילות העסק, אם זה הוצאות, הכנסות, רווחים וכדומה. כאשר לאט לאט תגיעו אל המטרות הכלכליות אותן הצבתם בתחילת הדרך, תוכלו להתחיל לראות צמיחה, והתפתחות משמעותית של העסק. 

שאלות נפוצות על בניית תוכנית עסקית

האם כל בעל עסק חייב תוכנית עסקית?

מומלץ כי לכל אדם אשר עומד לפתוח עסק  או שברשותו עסק קיים, תהיה תוכנית עסקית אשר תשקף את כל פעילות העסק והיעדים העתידיים. בעל עסק שאינו נמצא במעקב אחר מצבו הכלכלי של העסק ואין לו מטרות לפיתוח העסק, יגיע לנקודה בה העסק עלול להפסיק לייצר רווחים ואף לפשיטת רגל.

מהי נקודת האיזון?

 בעקבות ניתוח כלל נתוני ההוצאות וההכנסות של העסק לאורך זמן, תוכלו לאחר מספר חודשים להגיע לנקודה יציבה בה תדעו בדיוק מה הוא תזרים המזומנים הנכון לעסק שלכם בו תהיו בשליטה כלכלית מלאה.

כל כמה זמן נצטרך לחדש את התוכנית העסקית?

את התוכנית תוכלו לעדכן ולחדש בהתאם לצרכי העסק, במידה ויש לכם מטרות חדשות שאתם רוצים להציב, השקעות קרובות, הוצאה משמעותית או רצון להיות כמה שלבים קדימה מהמתחרים – אלו סיבות מעולות לבחון את התוכנית העסקית שלכם מחדש ולראות כיצד אפשר לשפר ולייעל על מנת להגיע ליעדים החדשים.

האם אני יכול לכתוב תוכנית עסקית בעצמי?

זה בהחלט אפשרי, אך היעילות חד משמעית לא תהיה אותו הדבר ולא בטוח שהתוכנית אשר בעל עסק יבנה בעצמו תהיה אכן אפקטיבית לעסק שלו ספציפית. במידה ויש לכם כבר תוכנית עסקית ואתם רוצים לעדכן אותה בהתאם לשינויים הכרחיים זה אפשרי, אבל גם כאן רצוי שגורם מקצועי ילווה אתכם. היועצים הפיננסים של “אקו סולושיין” מתמחים בפתרונות לעסקים ובליווי אישי ומקצועי.

למה לבחור דווקא ביועץ פיננסי של “אקו סולושיין” ?

בניית תוכנית עסקית יעילה ונכונה היא קריטית ביותר עבור כל עסק. על מנת לעשות זאת בצורה הטובה ביותר והבטוחה עבור עתיד העסק שלכם, חשוב שאיש מקצוע עם ניסיון בתחום ילווה אתכם לאורך הדרך – היועצים הפיננסים של “אקו סולושיין” מתמחים בליווי אישי ובמגזר העסקי. עם ניסיון של שנים וליווי בהתאמה אישית לצרכים שלכם, נוכל יחד לפתור עבורכם כל בעיה ולהעניק לכם שקט כלכלי לטווח הארוך. 

החשיבות של בניית תוכנית עסקית, היא עצומה עבור כל בעל עסק ממשרד קטן ועד חברה בינלאומית. אם זה לפתיחת עסק חדש או הגשמת רעיון לפיתוח העסק, תמיד מומלץ לעשות כל צעד על ידי ליווי של יועץ פיננסי עם ניסיון בתחום. התוכנית העסקית מלווה אתכם לאורך כל הדרך ודואגת לכם להתנהלות חכמה ויעילה בכל שלב. 

אם אתם בעלי עסק, קטן או גדול, חדש או בעל ותק, תעשו את הבחירה הטובה ביותר בשביל העתיד הבטוח של העסק שלכם. בעזרת בניית תוכנית עסקית וייעוץ פיננסי של חברת “אקו סולושיין”, תוכלו להיות בטוחים כי אתם בדרך הנכונה להצלחה – רוצים לשמוע עוד פרטים? צרו איתנו קשר עוד היום, אנחנו כאן בשבילכם.

ייעוץ ראשוני ללא עלות

שתפו את העמוד:
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותכם

משכנתא עסקית

משכנתא עסקית עד לפני כמה שנים, כל בעל עסק אשר רצה לקנות את המקום בו העסק שלו פועל כבר שנים, היה צריך לשלם סכומים גבוהים

קרא עוד »

בניית תזרים מזומנים

בניית תזרים מזומנים אתם יכולים להציע את המוצרים הטובים ביותר עם שירות יוצא מן הכלל, אך כאשר הניהול הפיננסי של העסק הוא לא נכון ואין

קרא עוד »

הלוואה בערבות מדינה לעסקים

הלוואה בערבות מדינה לעסקים על מנת לסייע לעסקים קטנים ובינוניים בישראל, אשר מהווים נתח עצום מכלל העסקים בארץ, בלקיחת הלוואות או בהתפתחות וצמיחת העסק –

קרא עוד »
אנו זמינים 24/7, השאר את פרטיך ונציג יחזור אליך בהקדם האפשרי

ליצירת קשר הזן את פרטיך בשדות הבאים

אנו זמינים 24/7, השאר את פרטיך ונציג יחזור אליך בהקדם האפשרי

ליצירת קשר הזן את פרטיך בשדות הבאים